- Windsurf
- Kitesurf
- SUP
- Wingsurf
- Neopren
- Kajak
- Solbriller
- Sommer Gear
- Kontakt os
- VINTER VARER
41.595kr. 15.300kr.
Skal du igang med kitesurfing og vil gerne have det bedste fra start så det ikke skal skiftes på sigt, så kan denne pakke fra Duotone være det helt rigtige valg. Pakken består af:
Duotone Dice SLS 12 / 10 m2
Duotone Jaime 139 / 136 inkl Pads
Duotone Trust Quad Bar ink Chickenloop
Duotone Pumpe L
Duotone har i år udvidet sortimentet af SLS-kites. Her er der blevet udviklet og forbedret på at kunne leverer de bedste kites til markedet. Igen har de benyttet Penta TX, som er et kulfiber/carbon lag i dragen, der har gjort kiten 15% lettere, samt øget styrken i kiten med op til 5 gange. Vægtnedsættelsen i kiten har skabt en hurtigere kite, der kan flyve i mindre vind - dvs. du ikke behøves at tage ud i alt for meget vind.
Den medium flex, som Jaime boardet altid har været kendt for sikrer performance på højeste plan. Det sker ved hjælp af Carbon Web, der er lagt i boardet for at øge torsionsstivheden, samt sikrere et stivere board, uden at gøre det sværre at styre. Den tuned rocker line gør Duotone Jaime smooth i både pop og landing.
For at give den bedste oplevelse bruger vi og vore partnere teknologier som cookies, der gemmer og/eller giver adgang til information. Med samtykke til anvendelse af disse teknologier får vi og vore partner mulighed for at behandle persondata såsom browseradfærd eller unikke ID på dette websted. Omvendt vil intet samtykke eller tilbagekaldt samtykke påvirke bestemte funktioner.
Klik herunder for samtykke til ovenstående eller vælge delvist samtykke. Dine valg vil kun blive anvendt på dette websted. Du kan ændre dine indstillinger når som helst, herunder også tilbagekalde dit samtykke, ved at bruge knapperne i Cookie Politikken, eller ved at klikke på 'Administrer indstillinger' knappen i bunden af skærmen.